EDSM ENERJİ - Enerji Danışmanlık Servis Mühendislik Ltd. Şti.
 
   Çalışma Alanlarımız    |    Eğitim    |    Teknik Bilgi    |    Firma Profili
" Ölçmek bilmektir , bilmek yönetmektir. "
 
 
Çalışma Alanlarımız
BEP-TR

Bina Enerji Performans (BEP) Yönetmeliği nedir?
  Yeni yapılacak binalarda, mimari tasarım, mekanik tesisat, aydınlatma, elektrik tesisatı gibi binanın enerji kullanımını ilgilendiren konularda bina projelerinin hazırlanmasını ve uygulanmasına ilişkin hesaplama metotlarını, standartları ve yöntemleri, eski ve yeni binalarda ise enerji kimlik belgesi düzenlenmesi ile bina kontrolleri ve denetim faaliyetleri için yetkilendirmeleri düzenler.

İndir    Bina Enerji Performansı Hesaplama Yöntemi


Bina Enerji Kimlik Belgesi (EKB) nedir?
   Mevcut veya yeni binaların, yapım, yalıtım özellikleri, ısıtma ve/veya soğutma, aydınlatma, enerji üretim ve tüketim sistemleri ile yenilenebilir enerji kaynakları kullanımı vb. dikkate alınarak hesaplanan ve (buzdolabı, çamaşır makinası vb.de olduğu gibi) A’dan G’ye sınflandırılan, binanın enerji kullanımındaki verimliliğini gösteren belgedir.

Mevcut binalar için:
02 Mayıs 2017 tarihine kadar enerji kimlik belgesi alınması gerekmektedir. Bu durumdaki binalar için enerji kimlik belgesi (EKB); enerji verimliliği danışmanlık şirketleri tarafından düzenlenecektir.

01 Ocak 2011 tarihinden itibaren yapı ruhsatı alacak yeni binalar için:
Yeni binalarda proje ile birlikte bina müellifi ve EKB uzmanı barındıran SMM Ofisleri (mimar, inşaat mühendisi, makina mühendisi, elektrik mühendisi) tarafından enerji kimlik belgesi düzenlenmesi zorunludur.

İndir    Tüketiciler için EKB

İndir    Profesyoneller için EKB

 
 
Basın Odası  |  Site Haritasi  |  İletişim  |  Gizilik Politikası